Strona główna Środek od środka. O Japonii - książka

Środek od środka. O Japonii - książka

Parametry

  • Okładka: Miękka
  • Format: B5
  • Strony: ok. 550
  • ISBN: 978-83-966783-8-6

Opis

Kup w przedsprzedaży książkę Rafała Tomańskiego - "Środek od środka. O Japonii"

 
Mówienie o Azji od lat miało w Polsce pod górę. W większości przypadków operuje się i do dziś krzywdzącymi schematami, które nierzadko wynikają z pobudek politycznych, a na takiej bazie nie da się zbudować rozumienia Chin, Korei, Japonii czy krajów Azji Południowo-Wschodniej. Różnic jest wiele, ale nic na świecie nie musi pozostać niezrozumiałe. Czasem warto sięgnąć po inne źródła niż podrzuca to główny nurt.
 
"Środek od środka" powstał jako cykl 60-sekundowych nagrań na TikToku, by następnie poszerzyć się o półgodzinne odcinki na YouTube. Azja pojawia się tam przez pryzmat mniej znanych książek, literatury pięknej i źródeł historycznych, omawiane są filmy, kaligrafia, znaczki pocztowe, przedmioty codziennego użytku i to, co na bieżąco wynikało z Azji od połowy 2020 roku. Wtedy zacząłem nagrywać Azję po swojemu, także dlatego, ponieważ redakcje, dla których pracowałem, wolały bardziej zawężać niż poszerzać horyzonty swoich odbiorców. 
 
"Środek od środka" w formie książkowej to zapis ponad 170 odcinków z YouTube'a. Transkrypcja zachowuje formę narracji z kanału, to od początku była szczera rozmowa z każdym, kto w dowolnej chwili dołączyłby do widzów. Pracowałem dla wielu redakcji prasowo-telewizyjno-radiowych na przestrzeni 15 lat. W międzyczasie świat zdążył się zmienić na o wiele gorszy i to temat na osobną opowieść, ale rozumienie Azji wciąż pozostaje u nas niedoopisane. Taki cykl jest potrzebny, cytuję w nim obszernie dzieła ekspertów, a także przykłady wyobraźni ludzi, którzy Azją w rozmaitej postaci dzielą się od lat.
 
Ponad 170 odcinków video przełożyło się na niemal 1300 stron tekstu. Historia zna tak grube książki, ale żeby nie przydawała się wyłącznie jako stoper do drzwi, podzieliliśmy całość z wydawcą na trzy tomy. Tom pierwszy dotyczy tematów japońskich, drugi chińskich, trzeci skupia się wokół opowieści koreańskich i o wszystkich pozostałych krajach. Takiego zbioru źródeł w jednym miejscu na rynku nie ma i z pewnością długo nie będzie, a w nich można przejrzeć się niczym w azjatyckim lustrze i na nowo zobaczyć własne, być może nawet bardziej zrozumiałe, oblicze.
 
Chcesz kupić "Środek od środka. O Japonii" w formie e-booka? Kliknij TUTAJ.
 

O Autorze

Rafał Tomański to absolwent japonistyki na UW i stosunków międzynarodowych na SGH. Od 15 lat zajmuje się Azją. Pracował w wielu redakcjach w Polsce i za granicą, wydał cztery książki o Japonii („Tatami kontra krzesła”, „Made in Japan”), obu Koreach („Piekło – niebo”) oraz o roku 2014, który okazał się przełomowy dla świata („Skośnym okiem”).
 
Między 2022 i 2023 rokiem prowadził w radiowej „Trójce” sobotnią audycję międzynarodową „Świat do trzeciej”, na antenie PR24 „Środek od środka” godzinne rozmowy o sprawach azjatyckich, a w TVP World publicystykę i serwisy po angielsku. 
 
W 2020 roku założył kanał mający na celu popularyzację wiedzy o Azji. "Środek od środka" zaczął się od 60-sekundowych nagrań na TikToku (https://www.tiktok.com/@srodekodsrodka) i kilkaset nagrań później zgromadził niecałe 40 tys. widzów. Zainteresowanie było duże, widzowie domagali dłuższych form i tak powstał kanał na YouTube (https://www.youtube.com/Srodekodsrodka). Łącznie 176 odcinków, kilkadziesiąt godzin wiedzy o Azji w najczystszej postaci wyekstrahowanej z setek przeczytanych książek najwyższej próby w omawianych dziedzinach.
 

Dostawa

Sposób dostawy: Koszt dostawy:
Kurier Fedex 20,00 zł
Poczta Polska (Pocztex 2.0 Kurier) 15,00 zł
Paczkomat InPost 15,00 zł

Cena

70,00 zł

Liczba sztuk

Dostawa od 15,00 zł


Zapytaj o produkt

Cena

70,00 zł

Liczba sztuk

Dostawa od 15,00 zł


Zapytaj o produkt